jozef@vsetkokautu.sk
+421 (0) 917 58 20 59 PO-PI 07:00-16:00

Často kladené otázky

Naše ceny sú dostupné:
– v cenníku na našej webovej stránke – CENNÍK AUTOPOŤAHOV
– v našom Showroome v Považskej Bystrici pri osobnej návšteve
– po telefonickom dopyte – KONTAKTY

Vo všeobecnosti môžeme autopoťahy rozlíšiť na dve skupiny – univerzálne poťahy a autopoťahy šité na mieru. Rozdiely medzi týmito dvomi skupinami sú výrazné.
Aký je rozdiel medzi univerzálnymi autopoťahmi a poťahmi šitými na mieru? Odlišnosti medzi univerzálnymi poťahmi a autopoťahmi šitými na mieru sú veľmi výrazné! Líšia sa účelom použitia, spracovaním, použítými materiálmi a aj cenou. V nasledujúcich častiach sa detailne pozrieme na rozdiely medzi týmito dvomi produktmi.

Univerzálne autopoťahy sú vyrábané tak, aby ich bolo možné namontovať do viacerých modelov vozidiel. Pri výrobku je spravidla zobrazená tabuľka použiteľnosti univerzálnych autopoťahov, ktorá zahŕňa všetky modely vozidiel, do ktorých je možné poťahy namontovať. Pozitíva univerzálnych autopoťahov spočívajú hlavne v nižšej cene. Kvôli nižším nákladom na tvorbu strihu autopoťahov a použitiu lacnejších, elastických materiálov je možné univerzálne autopoťahy vyrobiť s nižšími nákladmi, ako poťahy šité na mieru. Hlavné negatívum univerzálnych autopoťahov sa skrýva v ich univerzálnosti – sú vyrobené pre viacero modelov a preto nemožno očakávať, že budú na sedadlách presne sedieť. Otázna je taktiež odolnosť a životnosť materiálov a možnosť bezpečného použitia na sedadlách s bočným airbagom.

Kto nakupuje univerzálne autopoťahy?
– univerzálne autopoťahy nakupujú najmä majitelia vozidiel, ktorí hľadajú dočasné a krátkodobé riešenie ochrany pôvodného čalúnenia vozidla spojené s nízkymi obstarávacími nákladmi.
– majitelia starších vozidiel do svojich áut taktiež často montujú univerzálne poťahy. Robia to z dvoch dôvodov:
1. na trhu sa nenachádzajú žiadne autopoťahy šité na mieru, ktoré sú určené pre ich vozidlo
2. nižšia cena univerzálnych poťahov (cena autopoťahov šitých na mieru by v určitých extrémnych prípadoch mohla presiahnuť hodnotu vozidla)

Autopoťahy šité na mieru predstavujú drahšiu, avšak výrazne kvalitnejšiu alternatívu pre upravenie interiéru vozidla. Táto kategória autopoťahov sa vyrába vždy pre jeden konkrétny druh sedadiel – dôkladne vytvorený strih zaručí, že budú poťahy na sedadlách sedieť s milimetrovou presnosťou. Kvalitné autopoťahy šité na mieru ochránia pôvodné čalúnenie vozidla a pozitívne pôsobia na estetickosť interiéru. Pri výrobe autopoťahov šitých na mieru sa používajú kvalitnejšie materiály – často sa môžete pri výrobe autopoťahov stretnúť s materiálmi, ktoré výrobcovia automobilov používajú pri výrobe originálneho autočalúnenia. Tieto materiály boli vyvinuté špeciálne pre automobilový priemysel a spĺňajú prísne podmienky zaručujúce dostatočnú životnosť, pevnosť materiálu, svetlostálosť atď. Kvalitné a presne ušité autopoťahy je ťažké odlíšiť od pôvodného čalúnenia. Negatívum tejto kategórie spočíva v jej cene, ktorá môže mnohonásobne prevýšiť cenu univerzálnych autopoťahov.

Pre koho sú určené autopoťahy šité na mieru?
– majitelia nových áut, ktorí si chcú pôvodné čalúnenie čo najdlhšie ochrániť pred vonkajšími vplyvmi
– fanúšikovia tuningu, ktorí sa neuspokoja s úpravou exteriéru vozidla
– vlastníci áut s opotrebovaným interiérom, ktorí chcú vozidlu vrátiť „zašlú slávu“
– majitelia vozidiel, ktorí sa chcú vyhnúť časovo náročnému čisteniu sedadiel
– firemné vozidlá (taxislužby, prepravné spoločnosti, policajné a sanitné vozidlá atď.)

Ako pri oblečení, tak aj pri autopoťahoch sa môžete stretnúť s veľkým množstvom rôznych materiálov. Môžu sa líšiť vo farebnom prevedení, vzorovaní, pevnosti atď.. Môžete sa stretnúť s textilným, plyšovými, polokoženými alebo celokoženými autopoťahmi. Najmodernejšie autopoťahy sú vyrábané z mikrovlákna Alcantara® (viac informácií o tomto materiáli nájdete na www.alcantara.com). Použitie pravej kože pre výrobu sekundárnych autopoťahov je problematické kvôli prirodzeným vlastnostiam kože (pravá koža sa pri vyšších teplotách rozťahuje a môže sa poškodiť). Rovnako ako presnosť strihov, aj kvalita použitých materiálov sa môže pri produktoch rôznych výrobcov výrazne líšiť. Vo všeobecnosti platí:

Kvalitné a trvácne autopoťahy je možné vyrobiť výlučne z materiálov, ktoré sú určené pre použitie v automobilovom priemysle!

Materiály vyrobené pre nábytkársky alebo odevný priemysel sa pri výrobe autopoťahov môžu zdať na prvý pohľad ako vhodné. Tieto materiály však nie sú vyvinuté pre podmienky, ktoré sú potrebné pre použitie v automobilovom priemysle. V nasledujúcich bodoch si zhrnieme dva najzákladnejšie dôvody, prečo by nemali byť nábytkárske materiály použité pri výrobe autopoťahov:

– veľké teplotné výkyvy – teplota v interiéri auta sa počas letných mesiacov môže vyšplhať až na 70 ºC, zatiaľ čo v zimných mesiacoch padá teplota hlboko pod bod mrazu – odolať takýmto extrémnym výkyvom teploty dokážu iba materiály vyvinuté pre automobilový priemysel

– vysoký stupeň zaťaženia materiálov – kvôli častému nastupovaniu a vystupovaniu sa od materiálov vyžaduje dlhá trvácnosť a vysoká pevnosť.

Na kvalitu a životnosť materiálov má výrazný vplyv aj kvalita laminácie materiálov. Laminácia je proces, pri ktorom sa na vnútornú stranu materiálu prilepí molitanová pena určená pre automobilový priemysel. Kvalitu laminácie ovplyvňuje viacero faktorov: kvalita výrobného procesu spoločnosti laminujúcej materiál (technologické vybavenie spoločnosti, schopnosti a skúsenosti personálu vykonávajúceho lamináciu) hrúbka a hustota molitanovej peny. Laminácia plní niekoľko dôležitých úloh:

– chráni materiál autopoťahov pred pokrčením

– zabraňuje pohybu autopoťahov po pôvodnom čalúnení

– mäkká molitanová pena zväčšuje pohodlie cestujúcich.

Kvalitné autopoťahy absolvujú popri teste výstrelu bočného airbagu aj ďalšie testy, ktoré sú zamerané na skúmanie kvality použitých materiálov. Aj tieto testy vykonáva v našom regióne spoločnosť TÜV SÜD Czech s.r.o.. Test kvality materiálov obsahuje krátkodobú a dlhodobú časť. Krátkodobú časť testu absolvujú poťahy v laboratórnych podmienkach, kde sa skúma kvalita materiálu a presnosť spracovania. Dĺžka týchto skúšok je 100 cyklov – 1200 hodín (50 dní). O náročnosti testu svedčí minimálna a maximálna teplota cyklu (-40 °C až +80 ºC) a extrémna zmena vzdušnej vlhkosti (od 30 % do 80 %).

Dlhodobé testovanie kvality materiálov sa vykonáva v podmienkach bežnej cestnej premávky a ich dĺžka je 100 000 km. Účelom skúšky je získanie poznatkov o chovaní poťahov pri praktickom používaní vozidla (vrátane montáže).

Zoznam všetkých výrobcov a modelov, na ktoré je možné objednať autopoťahy MAD sa nachádza v časti GALÉRIA. Počas objednávania poťahov do auta Vás kvôli špecifikácií sedadiel budeme kontaktovať a požiadame o zaslanie fotografií Vašich sedadiel.

Presný prehľad o možnostiach a spôsoboch nákupu nájdete na našej webovej stránke v sekcii OBJEDNÁVKY.

Tovar Vám bude doručený od 4 do 6 týždňov od vyšpecifikovania sedadiel a uhradenia zálohy. Ak si prajete byť uprednostnený pri výrobe či montáži využite Službu EXPRES. Všetky dôležité informácie ohľadne dopravy tovaru a platby za tovar nájdete na našej webovej stránke v sekcii Všeobecné obchodné podmienky – Článok III. Kúpna cena, platobné podmienky a doručenie tovaru.

Autopoťahy MAD v žiadnom prípade neodporúčame prať v práčke! Praním by mohlo dôjsť k trvalému znehodnoteniu autopoťahov. Všetko o údržbe a čistení :

STAROSTLIVOSŤ o materiál AUTOTEXTIL

Čistenie textilných autopoťahov je veľmi jednoduché. V prvom kroku pomocou kefky alebo utierky odstráňte prach a inú hrubú nečistotu z autopoťahov. Textilné materiály následne vyčistíte pomocou prípravkov určených na čistenie pôvodného čalúnenia vozidla (čistiaca pena, tekutina). Čistiaci prostriedok naneste na povrch autopoťahov, nechajte chvílu pôsobiť a následne autopoťahy očistite pomocou suchej a čistej utierky. Vyvarujte sa použitiu utierok s potlačou, ktorá môže na autopoťahoch zanechať stopy po atramente.

STAROSTLIVOSŤ o materiál LEATHER LOOK

Čistenie autopoťahov vyrobených z automobilovej syntetickej kože LEATHER LOOK je nenáročné a ušetrí vám čas, ktorý môže využiť efektívnejšie. Na čistenie automobilovej syntetickej kože LEATHER LOOK vám vystačí navlhčená utierka. Povrch autopoťahov dôkladne utrite, aby sa odstránili všetky nečistoty. Materiály LEATHER LOOK nevyžadujú žiadnu ďalšiu starostlivosť (nie je potrebné na ne aplikovať prípravky určené na ošetrenie kože).

STAROSTLIVOSŤ o materiál ALCANTARA®

Alcantara® patrí medzi najluxusnejšie materiály, ktoré sa v súčasnosti používajú pri výrobe originálnych čalúnení vozidiel. Tento materiál sa vyznačuje vysokou odolnosťou a nenáročnou starostlivosťou. Nasledujúci návod bol vytvorený na základe odporúčaní výrobcu (pôvodnú verziu nájdete na stránke Alcantara S.p.A.).

Áno, pri osobnom odbere v prevádzke sídla našej spoločnosti v Považskej Bystrici na adrese Centrum 27/32, si môžete dať namontovať autopoťahy našimi školenými certifikovanými pracovníkmi. Termín si s nami vopred dohodnete. Po našom vzájomnom dohovore v našom blízkom okolí je možné montáž vykonať rovnako našimi školenými certifikovanými pracovníkmi aj u Vás. Alebo Vám doporučíme iného certifikovaného autorizovaného partnera, ktorý montáže odborne vykonáva a nachádza sa vo Vašej blízkosti. Cena montáže autopoťahov je 100 € až 120 € s DPH.

Náročnosť a trvanie montáže autopoťahov je individuálna pri každom modely vozidla, pretože sa pri projektovaní strihu zachováva presná konštrukcia pôvodného čalúnenia. Univerzálnu montáž si možete pozrieť na našej webovej stránke v sekcii MONTÁŽ AUTOPOŤAHOV.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Napíšte nám.

error:
návrat hore