jozef@vsetkokautu.sk
+421 (0) 917 58 20 59 PO-PI 07:00-16:00

VÝMENA VSTREKOVAČOV

Vstrekovacie trysky zabezpečujú funkčný systém prívodu paliva do motora. Tým sú vstrekovacie trysky nesmierne dôležitým komponentom a ich funkcia je v motore nenahraditeľná. Vstrekovacie trysky sú súčasťou systému prívodu a distribúcie paliva do spaľovacích komôr. Ich úlohou je rozprášenie paliva do komory, kde sa zmieša so vzduchom, vytvorí sa palivová zmes a zapáli sa v spaľovacej komore. Obvykle platí, že koľko má motor valcov, toľko má aj vstrekovacích trysiek. Ak sa niektorá z nich zanesie, alebo upchá, spôsobí to problémy s funkčnosťou motora.

V moderných motoroch sa dnes už väčšinou využíva systém Comon Rail, ktorý má vyšší výkon systému vstrekovania paliva a nižšie hodnoty emisií.

Ak palivo prestane prúdiť do spaľovacích komôr, výsledkom je vynechávanie kroku zapálenia vo valcoch, čo sa prejaví znížením výkonu motora. Okrem zníženia výkonu motora sa paradoxne môže objaviť aj zvýšenie spotreby paliva, nepravidelný voľnobeh, ale aj problémy so štartovaním.

V prípade, že prestane fungovať len jedna zo vstrekovacích trysiek, zníženie výkonu motora nemusí byť tak citeľné. Ak však nebude fungovať ani jedna, palivo privádzané do týchto trysiek bude namiesto vstrekovania do spaľovacej komory, odvádzané odtokom späť do systému prívodu paliva. Príčinou nefunkčnosti vstrekovacích trysiek môže byť upchatie, alebo zašpinenie nečistotami paliva (odporúčame tankovať kvalitnejšie zmesi), alebo porucha mohla nastať v systéme dodávky paliva.

error:
návrat hore