Z akých materiálov sa vyrábajú autopoťahy?

Ako pri oblečení, tak aj pri autopoťahoch sa môžete stretnúť s veľkým množstvom rôznych materiálov. Môžu sa líšiť vo farebnom prevedení, vzorovaní, pevnosti atď.. Môžete sa stretnúť s textilným, plyšovými, polokoženými alebo celokoženými autopoťahmi. Najmodernejšie autopoťahy sú vyrábané z mikrovlákna Alcantara® (viac informácií o tomto materiáli nájdete na www.alcantara.com). Použitie pravej kože pre výrobu sekundárnych autopoťahov je problematické kvôli prirodzeným vlastnostiam kože (pravá koža sa pri vyšších teplotách rozťahuje a môže sa poškodiť). Rovnako ako presnosť strihov, aj kvalita použitých materiálov sa môže pri produktoch rôznych výrobcov výrazne líšiť. Vo všeobecnosti platí:

Kvalitné a trvácne autopoťahy je možné vyrobiť výlučne z materiálov, ktoré sú určené pre použitie v automobilovom priemysle!

Materiály vyrobené pre nábytkársky alebo odevný priemysel sa pri výrobe autopoťahov môžu zdať na prvý pohľad ako vhodné. Tieto materiály však nie sú vyvinuté pre podmienky, ktoré sú potrebné pre použitie v automobilovom priemysle. V nasledujúcich bodoch si zhrnieme dva najzákladnejšie dôvody, prečo by nemali byť nábytkárske materiály použité pri výrobe autopoťahov:

– veľké teplotné výkyvy – teplota v interiéri auta sa počas letných mesiacov môže vyšplhať až na 70 ºC, zatiaľ čo v zimných mesiacoch padá teplota hlboko pod bod mrazu – odolať takýmto extrémnym výkyvom teploty dokážu iba materiály vyvinuté pre automobilový priemysel

– vysoký stupeň zaťaženia materiálov – kvôli častému nastupovaniu a vystupovaniu sa od materiálov vyžaduje dlhá trvácnosť a vysoká pevnosť.

Na kvalitu a životnosť materiálov má výrazný vplyv aj kvalita laminácie materiálov. Laminácia je proces, pri ktorom sa na vnútornú stranu materiálu prilepí molitanová pena určená pre automobilový priemysel. Kvalitu laminácie ovplyvňuje viacero faktorov: kvalita výrobného procesu spoločnosti laminujúcej materiál (technologické vybavenie spoločnosti, schopnosti a skúsenosti personálu vykonávajúceho lamináciu) hrúbka a hustota molitanovej peny. Laminácia plní niekoľko dôležitých úloh:

– chráni materiál autopoťahov pred pokrčením

– zabraňuje pohybu autopoťahov po pôvodnom čalúnení

– mäkká molitanová pena zväčšuje pohodlie cestujúcich.