Aké druhy autopoťahov poznáme?

Vo všeobecnosti môžeme autopoťahy rozlíšiť na dve skupiny – univerzálne poťahy a autopoťahy šité na mieru. Rozdiely medzi týmito dvomi skupinami sú výrazné.
Aký je rozdiel medzi univerzálnymi autopoťahmi a poťahmi šitými na mieru? Odlišnosti medzi univerzálnymi poťahmi a autopoťahmi šitými na mieru sú veľmi výrazné! Líšia sa účelom použitia, spracovaním, použítými materiálmi a aj cenou. V nasledujúcich častiach sa detailne pozrieme na rozdiely medzi týmito dvomi produktmi.

Univerzálne autopoťahy sú vyrábané tak, aby ich bolo možné namontovať do viacerých modelov vozidiel. Pri výrobku je spravidla zobrazená tabuľka použiteľnosti univerzálnych autopoťahov, ktorá zahŕňa všetky modely vozidiel, do ktorých je možné poťahy namontovať. Pozitíva univerzálnych autopoťahov spočívajú hlavne v nižšej cene. Kvôli nižším nákladom na tvorbu strihu autopoťahov a použitiu lacnejších, elastických materiálov je možné univerzálne autopoťahy vyrobiť s nižšími nákladmi, ako poťahy šité na mieru. Hlavné negatívum univerzálnych autopoťahov sa skrýva v ich univerzálnosti – sú vyrobené pre viacero modelov a preto nemožno očakávať, že budú na sedadlách presne sedieť. Otázna je taktiež odolnosť a životnosť materiálov a možnosť bezpečného použitia na sedadlách s bočným airbagom.

Kto nakupuje univerzálne autopoťahy?
– univerzálne autopoťahy nakupujú najmä majitelia vozidiel, ktorí hľadajú dočasné a krátkodobé riešenie ochrany pôvodného čalúnenia vozidla spojené s nízkymi obstarávacími nákladmi.
– majitelia starších vozidiel do svojich áut taktiež často montujú univerzálne poťahy. Robia to z dvoch dôvodov:
1. na trhu sa nenachádzajú žiadne autopoťahy šité na mieru, ktoré sú určené pre ich vozidlo
2. nižšia cena univerzálnych poťahov (cena autopoťahov šitých na mieru by v určitých extrémnych prípadoch mohla presiahnuť hodnotu vozidla)

Autopoťahy šité na mieru predstavujú drahšiu, avšak výrazne kvalitnejšiu alternatívu pre upravenie interiéru vozidla. Táto kategória autopoťahov sa vyrába vždy pre jeden konkrétny druh sedadiel – dôkladne vytvorený strih zaručí, že budú poťahy na sedadlách sedieť s milimetrovou presnosťou. Kvalitné autopoťahy šité na mieru ochránia pôvodné čalúnenie vozidla a pozitívne pôsobia na estetickosť interiéru. Pri výrobe autopoťahov šitých na mieru sa používajú kvalitnejšie materiály – často sa môžete pri výrobe autopoťahov stretnúť s materiálmi, ktoré výrobcovia automobilov používajú pri výrobe originálneho autočalúnenia. Tieto materiály boli vyvinuté špeciálne pre automobilový priemysel a spĺňajú prísne podmienky zaručujúce dostatočnú životnosť, pevnosť materiálu, svetlostálosť atď. Kvalitné a presne ušité autopoťahy je ťažké odlíšiť od pôvodného čalúnenia. Negatívum tejto kategórie spočíva v jej cene, ktorá môže mnohonásobne prevýšiť cenu univerzálnych autopoťahov.

Pre koho sú určené autopoťahy šité na mieru?
– majitelia nových áut, ktorí si chcú pôvodné čalúnenie čo najdlhšie ochrániť pred vonkajšími vplyvmi
– fanúšikovia tuningu, ktorí sa neuspokoja s úpravou exteriéru vozidla
– vlastníci áut s opotrebovaným interiérom, ktorí chcú vozidlu vrátiť „zašlú slávu“
– majitelia vozidiel, ktorí sa chcú vyhnúť časovo náročnému čisteniu sedadiel
– firemné vozidlá (taxislužby, prepravné spoločnosti, policajné a sanitné vozidlá atď.)