Čo má obsahovať povinná výbava môjho auta?

REFLEXNÝ ODEV – vyhláška nedefinuje či to má byť reflexná vesta, overal, alebo bunda. Stanovuje však, že reflexný odev musí byť umiestnený v dosahu zo sedadla vodiča. Reflexný odev musí spĺňať technickú normu, ktorá pripúšťa tri farby – fluorescenčná žltá, fluorescenčná oranžovočervená, alebo fluorescenčná červená. Bezpečnostný odev si musíme obliecť ešte pred vystúpením z vozidla počas núdzového státia.

VÝSTRAŽNÝ TROJUHOLNÍK – musí byť homologizovaný podľa predpisu EHK č. 27 a mal by byť uložený v ochrannom kryte, aby pri potrebe použitia mohol správne plniť svoju funkciu. Akonáhle sa auto stane prekážkou na ceste musíme si obliecť ochranný odev a následne umiestniť výstražný trojuholník mimo obce vo vzdialenosti minimálne 50 metrov, v obci to môže byť aj kratšia vzdialenosť. Na rýchlostnej ceste a diaľnici je to minimálne 100 metrov.

AUTOLEKÁRNIČKA – slúži na poskytnutie prvej pomoci v štyroch moduloch 1. pomôcky, dezinfekcia a ochrana záchrancu 2. malé rany, odreniny 3. veľké rany, krvácanie, popáleniny 4. zlomeniny, poranenia kĺbov. Každý modul má samostatnú dobu exspirácie.

NÁHRADNÉ KOLESO, ALEBO DOJAZDOVÁ REZERVA – súčasťou povinnej výbavy je pri oboch druhoch rezervných kolies príručný zdvihák a kľúč na matice. Rezervné koleso nemusí mať zimný dezén a môže byť v núdzi použité aj na snehu a ľade. Z povinnosti mať náhradné koleso sú vyňaté autá vybavené špeciálnou lepiacou sadou s pneumatikami Run-flat, technológiou umožňujúcou jazdu aj po defekte.